Тақырып бойынша сурет сабағының қысқаша мазмұны: «Ерте көктем. Шатырлардың келуі. «Көктем келді» оқу іс-әрекетінің конспектісі көктемгі Федералдық мемлекеттік білім беру стандарттарына сәйкес жоғары топтағы сурет тақырыбына сурет салу сабағының (жоғары топ) конспектісі.

24.09.2024 Ата-аналар

Қалалық бюджеттік білім беру мекемесі №30 «Родничок» аралас типті балабақшасы

Моздок, Ресейдің Солтүстік Осетиясы - Алания

Тақырыбы: «Көктем келді»

Үлкен топтағы сурет сабағының қысқаша мазмұны.

Тәрбиеші:

Толстошеева Светлана Александровна

2017

Мақсат: көктемгі пейзаждың эмоционалды және түстік күйін жеткізу үшін қажетті түс схемасын қолдана білуді дамыту.

Сабақтың мақсаттары: Тәрбиелік : балаларды И.Левитанның шығармаларымен таныстыру, балалардың көктем, оның белгілері, ерекшеліктері туралы білімдерін бекіту, көктемнің белгілерін түсіне білу, әртүрлі дәстүрлі емес сурет салу әдістерімен жұмыс істеу дағдыларын бекіту, сәйкес түсті таңдай білу. сызба және қағаз парағында кеңістіктегі объектілерді орналастыру.

Дамытушылық : балалардың қиялды ойлауын, қабылдауын, қиялын дамыту, түс сезімін дамыту, зейінділігін, байқағыштығын және жаңа нәрсені үйренуге қызығушылығын дамыту; көктемгі табиғаттың сұлулығын сипаттайтын эпитеттер арқылы сөздік қорын кеңейту.

Тәрбиелік: табиғатты сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу,

сабаққа деген қызығушылығын арттыру, ұжымдық жұмыс істеуге үйретуді жалғастыру.

Балаларды көктемнің келуімен табиғаттағы өзгерістерді тануға үйрету; халықтық белгілер мен көктемгі мерекелермен таныстыру; зейінділігін, байқампаздығын және жаңа нәрселерді үйренуге қызығушылығын дамыту; көктемгі табиғаттың әсемдігін сипаттайтын эпитеттер арқылы сөздік қорын кеңейту; балаларды И.Левитанның шығармаларымен таныстыру; табиғатты сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Жабдық: Магниттік тақта, суреттер, мерекелер тізімі жазылған плакаттар, сөзжұмбақ.

Алдын ала жұмыс: тақтаға сөзжұмбақ салу, репродукциялар мен плакаттарды ілу.

    Ұйымдастыру сәті

    Балаларды жаңа тақырыппен таныстыру

    Физминутка

    Практикалық жұмыс

    Материалды бекіту

    Сабақты қорытындылау

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру сәті . Сәлем...

Тәрбиеші: - Сәлем балалар. Бір-бірімізбен амандасайық.

Барлық балалар шеңберге жиналды,

Мен сенің досыңмын, ал сен менің досымсың

Қолды мықтап ұстайық

Ал енді бір-бірімізге күлейік.

2. Балаларды жаңа тақырыппен таныстыру .

Тәрбиеші: - Жарайсың. Бүгін не саламыз, қандай тақырыппен жұмыс істейтінімізді білу үшін тақтаға қараңыз. Суреттерде не көрсетілгенін, мұнда не көріп тұрғаныңызды айтыңызшы, яғни. ағаштар, қар т.б.. Ал мен сабақты Е.Қарғановтың «Бізге көктем келді» өлеңін оқудан бастағым келеді.

Бүгін бізде сіз үшін ерекше әрекет. Біз көктемге барамыз. Қалай ойлайсыңдар, сен екеуміз немен ұшамыз, жүзе аламыз, мінеміз? (балалардың жауаптары).

Тәрбиеші: - Сиқырлы кілемде ұшайық. Біз сиқырлы кілемге отырып, ұшамыз. (Балалар сиқырлы кілемге отырады, музыка ойнайды). Сиқырлы ұшатын кілемде барлығы көздерін жұмып, ұшып кетеді. Біз сиқырлы елге ұшып бара жатырмыз. Мен саған ол жерде не болып жатқанын айтамын, бірақ көздерің жабық болуы керек, әйтпесе ештеңе естімейсіздер (табиғат дыбыстары, құстардың әні).

Күн нұрын шашып тұр. Ағаштардағы бүршіктер ісіп, орман алқаптарында қар бүршіктері үрейлене пайда болды. Құстар ұшып келіп, көңілді әндерін шырқады. Сиқырлы кілеміміз ақырын далаға түсті, біз көзімізді ашып, тұрамыз.

Тәрбиеші: -Балалар, айналаңа қараңдаршы, сендер жылдың қай мезгілінде келдіңдер? Бізге көктем келді. Әр сөздің туысы бар екенін білесің. «Көктем» сөзіне қатысты сөздерді таңдаңыз (сепкіл, сепкіл, көктем...). Енді «көктем» сөзіне анықтама беріңіз, ол не? (жылы, ерте, әдемі, мейірімді...). Қалай сіз күнді сүйіспеншілікпен атай аласыз? (Күн). Жарайсың! Міне, қаншама жақсы, әдемі сөздер есте қалды!

Тәрбиеші: - Балалар, Исаак Левитанның «Соңғы қар» картинасын қараңыздар.

Тәрбиеші: Суретші қай жыл мезгілін бейнелеген?

Тәрбиеші: Дәл көктемнің қай айы?

Тәрбиеші: Бұл сурет сізге қандай сезім тудырады?

Тәрбиеші: Халық күнтізбесінде көктемнің алғашқы кездесуі қашан тойланатынын кім біледі?

Тәрбиеші: - Балалар, сендер халықтық белгілердің не екенін және олар не үшін қажет екенін білесіңдер ме? (Мұғалім мен балалар әрбір белгіні талдайды, балалар өмірден мысал келтіреді).

1 бала: -Құс қайтып келеді - мейірімді көктем.

2 бала 6ок: - Құс ұясын шуақты жаққа салады – жаздың салқыны.

3 Бала: - Көктемде ақ пальтодағы қоянды кездестіру әлі де қар жауатынын білдіреді.

4 Бала: - Қар ерте ерісе, ұзақ еру болады.

5 Бала: - Ара ерте ұшып кетсе, бұлақ нұрлы болады.

Тәрбиеші: - Балалар, көктемде өлкеңе қандай қоныс аударатын құстар оралады?

Балалар: -Бұлбұлдар, жұлдызқұрттар, тырналар, үйректер және т.б.

Тәрбиеші: - Ең бірінші қандай гүлдер гүлдейді?

Балалар: - Ақшақар, қолтырауын, колтсфут, нарцис, гиацинт, қызғалдақ, лалагүлдер.

Енді сиқырлы діңгектерімізге отырып, көктем туралы жұмбақтарды еске түсірейік:

Тәрбиеші:

- Жыл өз жұмысын жалғастыруда.
Сөйтіп қар ери бастады,
Құс үйірмесі, хаос,
Сонымен қыс аяқталды,
Күн жүз фарадан да жарық.
Бізге көктем әкеледі... (наурыз)
.

Балалардан осы айда қандай мерекелер атап өтілетінін еске түсіру сұралады. (тақтада мерекелер тізімі ілінеді)

Тәрбиеші: - Ал адамдар оны атадыНаурыз - бұл марш. Көктем келді, күн көтеріледі. Жылудың алғашқы сәулелерінен қар үйінділері ери бастайды. Еріген жерлерде пайда болады

Алғашқы гүлдер - қар бүршіктері.Ал айға Протальник деген атау берілді . Шеңбер болып билеп, қызыл көктемді қарсы алатын кез келді.

Аю ұядан шықты,
Жолдағы балшық пен шалшық,
Аспанда дірілдейді -
Бізге қонаққа келді...(сәуір)

Сәуір – қар адамы . Су барлық беткейлерден ағын сияқты ағады. Сәуір қарды қуып, онымен қысты қуып жібереді, сондықтан «Ақшақар» лақап аты Қараңғы және дымқыл жер ашылады, топырақ гүлденуге дайындалуда, орман құстардың сайрауынан оянады.

Қатты бүршіктер жарылып,
Жапырақтар шығып,
Бақшада сирень гүлдеді,
Күн сайын күн ұзарады.
Жылы күртеңізді шешіңіз!
Бізге бір гүлдеп келді...(мамыр)

Мамыр - шөп. Көктем табиғатты жаңа, таза киіммен киіндіреді, құстар қуанышпен сайрайды. Жерде шөп тез өсіп шығады, ағаш бұтақтарында бүршіктен жас жапырақтар жарылып, бірнеше күн орман танылмай қалады - ол жапырақтармен сыбдырлайды. Шөп пен жасыл желектің өсу айы деп аталды.Травен.

Жарайсыңдар балалар, енді сәл демалайық.

3. Дене шынықтыру жаттығулары. Балалар бірінен соң бірі тұрып жаттығуларды мұғалімнен кейін қайталайды.

Бетімізге жел соғып тұр. (қолдарын бетіне бұлғайды)

Ағаш тербелді. (қолыңызды жоғары көтеріп, шайқаңыз)

Жел барған сайын тынышталады. (отыр)

Ағаш барған сайын биіктей береді. (орнынан тұрып, жоғары созылу)

Қайталау керек болса, көшбасшы ретінде тек оқушы ғана әрекет ете алады.

4. Студенттердің практикалық жұмысы .

Тәрбиеші: - Ал енді шығармашылық жұмысқа көшеміз.

Біз біраз демалдық, ал енді балалар, сендер «Көктем келді» тақырыбына сурет салуларың керек. Еске сала кетейін, сіз көктемгі пейзажды негізгі ережелерді қолдана отырып бейнелеуіңіз керек және суреттегі тегіс өтуді жеткізуді ұмытпаңыз. (Жігіттер өз жұмыстарының мазмұны мен форматын өз бетінше таңдайды).

5. Материалды бекіту.

Тәрбиеші: - Балалар, көктем айларын қайталайық. Бекіту ретінде мен сөзжұмбақ шешуді ұсынамын.

Ең күшті жәндік (құмырсқа);

Көктемнің екінші айы (сәуір);

қоныс аударатын құс (жұлдыз);

Алғашқы көктем гүлі (қар тамшысы);

Дәмді шырын беретін ағаш (қайың);

Біз зерттеген картинаның суретшісі кім (Левитан);

Өзендердің көктемгі тасқыны (су тасуы);

Орман хош иісті гүл (алаң лалагүлі);

Халықаралық әйелдер күні қай айда тойланады (наурыз).

Тәрбиеші: - Балалар, біздің балабақшадағы қызықты саяхатымыздан оралатын кез келді. Біз кілем ұшағымызға отырып, ұшамыз! Міне, біз келдік.

    Нәтижелері қорытындыланады.

Тәрбиеші: -Балалар сабағымыз сендерге ұнады ма? Суреттеріңізде көктемнің қандай мотивтерін бейнелегеніңізді қараңыз! Бірақ біздің сабағымыз аяқталды. Жарайсың!

Сабақтың соңы.

«Көктем!» ересек тобында сурет салу бойынша ескертулер.

Мақсат: Көктем бейнесін суретте бейнелеу қабілеттерін дамыту.

Тапсырмалар:

тәрбиелік:

Графитті қарындашпен нобай жасау қабілетін бекіту;

Сурет салуда дене пропорциясын сақтауды үйретуді жалғастыру;

Бүкіл парақта сурет салуды үйренуді жалғастыру;

дамытушы:

Бейнелік идеяларды дамыту;

Акварельді бояу дағдыларын дамыту – түстерді бұлдырату;

Қажетті реңкті алу үшін бояуларды араластыруды үйренуді жалғастырыңыз;

тәрбиелік:

Бейнелеу өнеріне қызығушылықтарын арттыру;

Табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Материал және жабдықтар:

Альбом парақтары;

щеткалар;

Акварель бояулары;

Майлықтар;

Құмыралар су;

палитралар;

Магнитофон, «Жыл мезгілдері» альбомындағы П.И.Чайковскийдің «Сәуір» музыкалық шығармасының жазбасы бар диск

Алдын ала жұмыс:

Портреттік кескіндемемен таныстыру;

«Көктем» тақырыбына иллюстрацияларды тексеру;

Көктем туралы мақал-мәтелдерді үйрету;

И.Тоқмақованың «Көктем» өлеңін жаттау

Сабақтың барысы

Тәрбиеші. Балалар, бүгін біз көктем сияқты жылдың тамаша мезгілі туралы сөйлесеміз. Жақында И.Тоқмақованың «Бізге көктем келеді» өлеңімен таныс болдық. Ол кімнің есінде?

Бала. Бізге көктем келеді

Жылдам қадамдармен,

Ал қар үйінділері еріп жатыр

Оның аяғы астында.

Қара еріген дақтар

Өрістерде көрінеді

Дұрыс, өте жылы

Көктемнің аяғы бар.

Тәрбиеші. Балалар, көктемде табиғатта қандай өзгерістер болатынын еске түсірейік. (Слайд)

Балалар. Жылы күндердің басталуымен қарда еріген дақтар пайда болады, қар ери бастайды, бұлақтар ағып, төбесінде мұздар ілінеді.

Тәрбиеші. Көктемде аспан қалай көрінеді?

Балалар. Көктемде аспан көгілдір, жарық, бұлтсыз. (Слайд)

Тәрбиеші. Күн ше?

Балалар. Көктемдегі күн жылы, жарқын, жұмсақ. (Слайд)

Тәрбиеші. Тамшылардың не екенін кім біледі?

Балалар. Жылы сәулелердің астында мұздар тез ериді және су тамшылары жиі шатырдан тамшылайды. (Слайд)

Тәрбиеші. «Күн келе жатыр?» дегенді қалай түсінесіңдер?

Балалар. Күн ұзарып, түн қысқарғанда.

Тәрбиеші. Жарайсыңдар, балалар. Табиғаттағы көктемнің барлық белгілерін еске түсірдік. Бірақ бұған сенімді болу үшін жұмбақтарды шешейік.

Педагог балалардың назарын экранға аударады.

Тәрбиеші. Қар астынан көрінді,

Мен аспанның бір бөлігін көрдім.

Ең бірінші

Ең нәзік

Кішкене таза...

Балалар. Ақшақар.

Тәрбиеші. Есік алдында күн жылып тұр,

Қар үйінділері еріді,

Бұлақтар өзендей ағып,

Олар бізге келді...

Балалар. Роктар.

Содан кейін мұғалім балаларды өздері елестеткен көктемнің суретін салуға шақырады. Бастамас бұрын дене бөліктерінің арақатынасын нақтылаңыз. Мұғалім қылқаламды қалай дұрыс ұстау керектігін еске салып, акварельмен жұмыс істеу ережелерін нақтылайды. Ол алдымен графит қарындашпен, қысымсыз эскиз жасауды ұсынады.

Физикалық жаттығулар. «Гүл ұйықтап қалды».

(Көзіңізді жұмыңыз, демалыңыз, қабақтарыңызды уқалаңыз, оларға сағат тілімен және сағат тіліне қарсы аздап басыңыз.)

Ал мен кенеттен оянып кеттім

(Көздеріңізді жыпылықтаңыз.)

Мен енді ұйықтағым келмеді

(Қолдарыңызды жоғары көтеріңіз, дем алыңыз. Қолдарыңызға қараңыз.)

Ол сергек болды, созылды,

(Қолды екі жаққа бүгіп, демді шығару).

Ол жоғары көтеріліп, ұшып кетті.

(Қылқаламдарды шайқаңыз, солға және оңға қараңыз.)

Тәрбиеші. Ал П.И.Чайковскийдің музыкасы бізге көмектеседі. Көктем оны осы музыкалық шығарманы жасауға шабыттандырды.

(П. И. Чайковскийдің «Жыл мезгілдері» альбомындағы «Сәуір» пьесасы қойылады)

Жұмыстың нәтижесі.

Жұмысты тексеру және бағалау. Балаларды ең көңілді, ең талғампаз Көктемді анықтауға шақырыңыз.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар! Сіз керемет, түрлі-түсті суреттер жасадыңыз.


Тапсырмалар: 5-6 жастағы балалардың көктем туралы түсініктерін кеңейту; әртүрлі тәсілдермен және техникамен сурет салу, әртүрлі көрнекі материалдарды пайдалану қабілетін дамыту; достыққа, тәуелсіздікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Материал:үлкен қағаз парағы (топтық жұмыс үшін), штамптар, мақта тампондары, мыжылған қағаз, трафарет, гуашь, қылқалам; олардың гүл шоқтары, конверт, магнитофон; 2 күн бейнесі (көңілді және мұңды).

Сурет сабағының барысы:

Балалар шеңберге тұрады, қол ұстайды.

Сәлемдесу ойыны ойналады (мұғалімнің таңдауы бойынша).

Тәрбиеші:

- Балалар, жұмбақты тап:

Ол бүршіктерін жасыл жапырақтарға ашады,

Ағаштарды киіндіреді, егінді суарады,

Ол қозғалысқа толы, бірақ оның аты ... (көктем).

– Көктем туралы қалай айта аламыз, ол қандай?

Балалар: жасыл, жылы, әдемі, жарқын, түрлі-түсті, қоңырау, т.б.

– Көктем туралы тақпақтар білесіңдер. Оларды оқып көрейік.

Балалар көктем туралы тақпақтар айтады.

Тәрбиеші:

-Балалар, мен бүгін сендердің балабақшаларыңа барып, сұлу Веснаны кездестірдім. Ол маған гүлдер мен жапырақтардан тұратын әдемі гүл шоқтарын берді және бұл хатты сізге беруімді өтінді. Оқып көрейік:

«Көктемгі орманға серуендеу үшін

Мен сізді баруға шақырамын.

Қызықты шытырман оқиғалар

Сіз оны таба алмайсыз ».

Тәрбиеші:

– Көктем бізді көктемгі орманға серуендеуге шақырады. Оның шақыруын қабыл алайық. Міне, біз келдік. Бұл жерде шындық қандай да бір көңілді емес. Айналаның бәрі ақ пен ақ. Қараңдаршы, күн бізді қарсы алып жатыр (балалардың назарын қабырғаға ілінген «мұңды» күн бейнесіне аударады). Бірақ қандай да бір себептермен ол ерке емес, күлмейді.

«Сәлеметсіңдер ме, балалар. Көктем сұлулығы қиыншылықта. Қаһарлы боран көктемгі шалғынға ұшып келіп, оны қар басып, барлық гүлдерді мұздатып тастады. Ал қар үйінділерінің тереңдігі сонша, менің сәулелерім жерге ене алмайды. Көктемге кім көмектеседі?

Тәрбиеші:

-Күн ​​мен көктемге көмектесейік? Көктемнің суретін өз бетімізше салайық. Күн жарқырап, қар үйінділерін ерітеді.

Балалар мұндай суретке не салар еді?

Балалар:күн, бұлттар, ағаштар, гүлдер, құстар, т.б.

Тәрбиеші:

– Біз гүлдерді тығынның мөрімен басып шығара аламыз. Сабақ пен жапырақтарды сызуды аяқтау үшін мақта тампонын пайдаланыңыз. Сіз мұны қалай жасау керектігін білесіз. Ағаштарды мыжылған қағазбен, діңді щеткамен, ал жапырақтар мен бүршіктерді мақта тампонымен де салуға болады.

Мұғалім ағашты қалай салу керектігін көрсетеді.

Тәрбиеші:

– Қалай ойлайсыңдар, күн мен бұлттарды салу үшін нені пайдалана аламыз?

Балалар:саусақ, мыжылған қағаз, мақта таяқшасы, трафарет арқылы және т.б.

Тәрбиеші:

– Нені салғыңыз келетінін ойлаңыз. Материал мен бояуларды таңдаңыз.

Жігіттер топтық жұмыс жасайды. Тыныш музыка естіледі.

Жұмыс аяқталуға жақын болған кезде мұғалім мұңды күн бейнесін көңілді бейнеге ауыстырады.

Мұғалім күн бейнесіне назар аударады:

– Балалар, қараңдаршы, күн күлімдеп, бізге қайтадан жылуын беріп жатыр.

Аудио жазба ойнатылады (күн балаларға үндейді):

«Балалар, керемет сурет үшін рахмет. Сіз қатты тырыстыңыз. Мен орман алқабын өз жылуыммен жылытамын, көп ұзамай мұнда шөптер, гүлдер мен жапырақтар пайда болады».

Тәрбиеші:

– Біз Веснаға көмектескенімізге қуаныштымыз, жаным.

Ал, балалар, енді біздің балабақшамызға баратын кез келді.

Релаксация жүргізіледі, балалар сабақ барысында өздеріне ең ұнағаны туралы әсерлерімен алмасады.

5-6 жас аралығындағы балаларға арналған сурет сабағын Е.Шляева дайындады

Татьяна Турусова

Үлкен топтағы сурет салуға арналған ЖКД қысқаша мазмұны

Тақырыбы: «Ерте көктем. Қарғалардың келуі».

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

Балалардың қоныс аударатын құстар туралы білімдерін кеңейту. Құстарға деген мейірімділік пен сүйіспеншілік сезімін тәрбиелеу.

Қағазға сюжетті үйлесімді орналастыруды үйреніңіз.

Түрлі-түсті қарындаштармен сурет салу әдістері мен тәсілдерін бекіту.

Тәрбиелік:

Қолдың ұсақ моторикасын және қолдың қозғалыс ауқымын дамыту.

Дүниеге суретшілердің көзімен қарау, Сұлулықты байқап, жасай білу қабілеттерін дамыту;

Шығармашылық пен қиялды, бақылау мен қиялды дамыту.

Тәрбиелік:

Бейнелеу өнеріне деген сүйіспеншілік пен құрметке тәрбиелеу;

Көркемдік талғам мен үйлесімділік сезімін тәрбиелеу;

Тәуелсіздік дағдыларын дамыту.

Материалдар:А4 парақтары, қарапайым қарындаш, өшіргіш, түрлі-түсті қарындаштар. Аудио-бейне жабдығы, А.К.Саврасовтың «Қарғалар келді» картинасының репродукциясы.

Алдын ала жұмыс:Сыртта құс бақылайды. Көктем туралы иллюстрацияларды қарау. Көктем туралы өлең оқу.

Түзету жұмысы.Сөздердің сөйлеуде қолданылуы: сурет, пейзаж, табиғат, суретші. Көшіп-қонатын құстардың атаулары, көктемнің белгілері.

GCD қозғалысы

Тәрбиеші(жұмбақ құрастырады)

Кім осылай тыныш өтті,

Әрине, піл емес,

Тіпті семіз бегемот

Мен мұны тыныш өте алмадым.

Міне сұлулық келеді

Жерге жеңіл тиеді

Ол нені тигізеді?

Бәрі гүлдеп жатыр.

Балалар.Көктем.

Тәрбиеші.Дұрыс. Өздеріңіз ойлағандай, бүгін біз көктем туралы айтатын боламыз. Ерте көктем туралы. Адамдар ертеден көктемді жақсы көреді. Адамдар оны «Көктем қызыл» деп атады. Ақындар көктем туралы өлеңдер жазған. Сіздердің қаншаларыңыз бізге көктем туралы тақпақтарды жаттап, оқисыз? (Балалар бұрын үйренген өлеңдерін оқиды)

Тәрбиеші.Көктем қайдан басталады? (Тамшыдан, еріген жамаудан күн жарқырайды, қар бүршіктері пайда болады, қоныс аударатын құстар ұшып келеді, т.б.)

Тәрбиеші.Көктемде бізге қандай құстар келеді? (Қарғалар, тырналар, жұлдызқұрттар, қарлығаштар, қарлығаштар.)

Тәрбиеші.Олар не істеп жатыр? (Олар ұя салады, ескілерін жөндейді.)

Тәрбиеші.Иә, көктем ақындарға ғана емес, өмірдің, шығармашылықтың қуанышын сыйлайды. Суретшілер бізге таңғажайып табиғат әлемін және оның сұлулығын көруге көмектеседі. Бүгін біз еліміздің табиғатын суреттеуді ұнатқан ресейлік суретші Алексей Кондратьевич Саврасовтың картинасымен танысамыз. Оның қалай аталатынын әзірге айтпаймын. Болжауға тырысайық.

Суретте жылдың қай мезгілі көрсетілген?

Неліктен мұны шештіңіз? Көктемнің жақындағанын қандай белгілер арқылы білуге ​​болады?

Көктемнің жақындағаны туралы тұжырымдарымызды растайтын негізгі деталь - бұл құйрықтар. Шыршалар қайда отырады? Олар жылы климаттан оралғанда нені ойлады?

Қардағы құс ізі неге соншалықты анық көрінеді?

Қайыңдар қайда орналасқан? Оларды сипаттаңыз, олар қандай? Суретші суретті салу үшін қандай түстерді пайдаланды?

Көк түспен не жазылған? Сұр деген не? Қоңыр?

Суреттегі ең жарқын нәрсе не?

Суретші қандай көңіл-күйді жеткізеді? Суретші мұны қалай көрсете алды?

Бұл сурет не туралы? Бұл суретті қалай атар едіңіз?

Тәрбиеші:Суретші Саврасов өзінің картинасын «Қарғалар келді» деп атады. Адамдар әрқашан көктемді күтіп, оның келуіне қуанған, бұл тайғақтардың келуінен көрінеді. «Төбе тауда... бұлақ жақын жерде» деген мақал бар. Суретке қарасам С.Русановскаяның бір өлеңі есіме түседі, ол маған қатты ұнайды:

Қыс қарғалармен айтысады -

Аяз болып, қар жауып жатыр.

Ашық жер

Қар тағы жауады.

Қарандар көңілін жоғалтпайды -

Олар айқайлап секіреді:

«Жол еңсерілді

Бұл біз тірі боламыз дегенді білдіреді!

Біз сонша уақыт ұштық

Туған жерге, туған жерге!

Кішкене сабырлы болайық

Қыспен тату болайық!

Бұл сурет маған қатты ұнады. Бұл қуаныш сезімін тудырады.

Тәрбиеші.Ал енді, балалар, мен сендерге суретші болып, көктемнің суретін салуды ұсынамын. Балалар, өз парақтарыңа не саласыңдар, ойланыңдар. Ерте көктемде қандай түстерді таңдайсыз?

Балалардың өзіндік жұмысы.

Қарапайым қарындашпен композициялық эскизден кейін балалар салған суретін бояуға кіріседі. Түрлі-түсті қарындаштар балалардың жұмысына тамаша әсер етеді, әсіресе кескінді безендіру үшін бірнеше түстер немесе реңктер пайдаланылған кезде. Жұмыс барысында балалардың қарындашты дұрыс және еркін, кернеусіз ұстауын қадағалаңыз, балалардың қалпын бақылаңыз.

Төменгі сызық.

Балалар жұмыстарын аяқтаған соң, балалардың салған суреттерін талдаңыз, кім көп тырысты, кім жақсы сурет сала алды.

Балалар, бүгін біз көктем туралы көп әңгімелестік, А.К.Саврасовтың «Қарғалар келді» картинасын тамашаладық. Әрқайсыларыңыз тырысып көрдіңіздер, суреттеріңізде табиғат оянып, өмірге келгені анық.



Тақырып бойынша жарияланымдар:

Дайындық тобында сөйлеуді дамыту бойынша ашық сабақ. «Ерте көктем» картинасы бойынша шығармашылық әңгіме.Сөйлеуді дамыту бойынша ашық сабақтың қысқаша мазмұны: «Ерте көктем» картинасы бойынша шығармашылық әңгіме құрастыру (басталуы мен соңын ойлап табу.

Сабақты қорытындылау «Ерте көктем. Көктем айлары. Алғашқы көктем гүлдері. ь әрпіТүзету және тәрбиелік мақсаттар. Ерте көктем және табиғаттағы көктемгі типтік құбылыстар туралы түсініктерін жалпылау. Түсіндіру, кеңейту.

«Ерте көктем» кіріктірілген сабақ. Дәстүрлі емес сурет салу әдісі - «тамшы терапиясы»Ортаңғы топтағы балалар үшін «Қызыл көктемді шақырады» тақырыбы бойынша үздіксіз тікелей оқу іс-әрекетін ұйымдастыру Аннотация авторы.

«Ерте көктем» дайындық тобында сөйлеуді дамытуға арналған оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұныБілімділік міндеттері: ерте көктем және табиғаттағы көктемгі типтік құбылыстар туралы түсініктерді жалпылау; кеңейту, нақтылау, жаңарту.

Мақсаты: Көктем бейнесін суретте бейнелеу қабілетін дамыту. Міндеттері: білімділік: - графит қарындашпен эскиз салу дағдыларын бекіту;

ЖАҒДАЙЫ ТОПТАҒЫ «КӨРКЕМ-ЭСТЕТИКАЛЫҚ ДАМУ» БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДАҒЫ ТҮЙІНДЕРДІҢ ЖИНАУЫ.

Әрекет түрі:Жақсы.

Іс-әрекетті ұйымдастыру нысаны:Шеберхана.

GCD тақырыбы: «Көктем келді».

Мақсат: Балалардың кескіндеме жанры – пейзаж туралы түсініктерін қалыптастыру.

Тапсырмалар:

1.Көктем мезгіліндегі табиғатты бейнелей отырып, пейзаждық композиция жасауға үйрету.

2. Балалардың жыл мезгілдері, көктемдегі табиғаттың өзгерістері туралы білімдерін бекіту.

3. Көрнекі – қиялдау, зейін, сөйлеу, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

4. Табиғатқа қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.

Жабдық: магниттік тақта, пейзажды модельдеуге арналған дайындамалар (күн, ағаш, гүлдер, бұлақ, құстар), пейзаждарды бейнелейтін слайдтар, натюрморт, К.Ушинскийдің кітабы, акварель бояулары, қылқаламдар, сорғыш шыныаяқтар, ақ қағаз парақтары, клеенка төсемі, майлықтар.

Сабақтың барысы.

1.Мотивация.

Сәлемдесу рәсімі:

Досыңызға қолыңызды созыңыз (балалар шеңберде тұрады),

Қолды мықтап ұстаңыз (қолыңызды ұстаңыз).

Оң жақта дос, сол жақта дос (бұрылыңыз және бір-біріне қараңыз),

Достық шеңбер болып шықты (қолдарын жоғары көтеру).

Қайырлы күн, балалар,

Сізді әрқашан көруге қуаныштымын!

- Күн аспанда ұзағырақ болып қана қоймайды, сонымен қатар күн сайын айтарлықтай қызады, алдымен егістіктерде еріген дақтар пайда болады, бірақ көп ұзамай дымқыл, суға қаныққан жер қардың астынан пайда болады.Тағы бір апта өтеді, содан кейін тағы бір апта, қар тек күн сәулесі түспейтін терең сайдың бір жерінде қалады. Ағаштар да қысқы ұйқыдан оянып, күн жылынып, шырынға толы. Аспан көгеріп, ауа жылынып барады.

Автор жылдың қай мезгілі туралы айтып отыр (көктем туралы).

Қазір барлық елдерде көктем ме?

Бірақ бұл барлық жерде біздегідей емес. Мысалы, Африкада көктемнің қандай екенін кім біледі (жыл бойы ыстық және қар жоқ, көктемде ол ерімейді, оларда алғашқы гүлдер де болмайды).

Онда тұратын балалардың Сібірдегі көктемнің қандай екенін білуіне қалай көз жеткізуге болады?

Ал егер суретте орман, дала, теңіз, өзен, көл, тау, қала, ауыл бейнеленсе - мұндай сурет қалай аталады? (пейзаж)

2. Мақсат қою.

Бүгін біз акварельмен әдемі көктем пейзажын саламыз. Содан кейін біз оны конвертке салып, Африка мен Антарктидадан келген балаларға жібереміз!

3. Педагог пен балалардың бірлескен іс-әрекеті.

Енді... бізге өлең оқып береді:

Суретте көрсеңіз
Өзен тартылады
Немесе шырша мен ақ аяз,
Немесе бақ пен бұлт,
Немесе қарлы жазық
Немесе өріс пен саятшылық, -
Қажетті сурет
Ол ….. (пейзаж) деп аталады.

Осы сөзді бірге айтайық (айтыңыз).

Енді слайдтарды мұқият қараңыз. Ойланыңызшы, қай сурет тақ болып табылады? (№1 слайд: пейзаждар: қыс, көктем, жаз, күз және портрет).

Неліктен бұл ерекше сурет? (Бұл пейзаж емес).

Айтыңызшы, әр суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген? (No2 слайд: пейзаждар: қыс, көктем, жаз, күз).

Табиғат суреті пейзаж (қысқы пейзаж, көктем, жаз, күз) екенін біле тұра, оны қалай басқаша айтуға болады?

Айтыңызшы, суретшілер бұл суреттерде табиғатты әдемі бейнелеген бе?

Ол әрқашан әдемі болып қалуы үшін не істеу керек (Оған мұқият қарау керек: ағаштарды кеспеңіз, орманда от жақпаңыз, бұтақтарды сындырмаңыз, т.б.)

Әрине, табиғатты сүю және қорғау керек!

Көктем пейзажы суретін көрсету (No3 слайд: көктем пейзажы).

Неліктен олар көктем бейнеленген деп шешті (балалардың жауаптары).

Көктемде табиғатта тағы не болады (күн көбірек қызады, еріген дақтар пайда болады, күн ұзарады, бүршіктер ісінеді, алғашқы шөптер мен гүлдер пайда болады).

Ал енді мен сіздің көктемгі пейзажыңызды құрастыруды (үлгілеуді) ұсынамын.

Егер көктем болса және күн сайын жылынып жатса, суретте не болады (балалар ұсынылған үш бланкіден күнді таңдайды: сәулесіз, қысқа сәулелермен, ұзын сәулелермен).

Пейзаж табиғаттың суреті болса, тағы не салуға болады (балалар ұсынылған үшеуінің ішінен ағашты таңдайды: күз, көктем және жаңа жыл).

Тағы не? Қар тек кейбір жерлерде еріген кезде оны қалай атайды? (еріген жерлер)

Қар еріп, неге айналады (ағынға)?

Суретімізге гүлдер сала аламыз ба? Қайсысын таңдаңыз (балалар үшеуінің ішінен өздеріне керектісін таңдайды: қызғалдақ, ақжелкен, түймедақ).

Тағы не сала аласыз? Көктемде бізге кім келеді?

Бұл біз алған пейзаж.

Ал, енді жылынайық.

Физминутка:

Күн жылый бастады, (қолды жоғары, созу)
Тамшылар қағыла бастады (Жұдырықтар қағып жатыр).
Түсіру - бір, түсіру - екі, (қолдар кезекпен алға, алақанға жоғары)
Алдымен баяу түседі (қол шапалақтау)
Сосын, сосын, (секіру)

Барлығы жүгіреді, жүгіреді, жүгіреді (орнында баяу жүгіру)
Жылдамырақ, жылдамырақ, жылдамырақ (орнында жылдам жүгіру)
Кішкентай ағын ағып жатыр!

Енді мен сендерді біздің шеберханаға барып, өз пейзажыңды бояуға шақырамын.

4. Балалардың дербес әрекеті.

Қылқаламды қалай отыруға және ұстауға болатынын еске түсірейік, щеткамен қалай сурет салу керек (қылқаламның ұшымен сызық сызыңыз).

Егер маған сұр түс керек болса, бірақ ол жоқ болса, оны қалай алуға болады?

Ал егер бір бояумен жұмыс істеп, екіншісі қажет болса, не істеу керек (щетканы жақсылап шайыңыз).

Ал сіздің пейзаждарыңыз әдемі болуы үшін қағаз парағындағы бояуды қолыңызбен жағып кетпей, мұқият жұмыс істеуіңіз керек.

(Балалар музыкамен жұмыс жасайды, қиын жағдайда мұғалім көмек көрсетеді).

Суреттеріңді алып, шеңберге тұрыңдар.

4. Рефлексия.

Біз бүгін не салдық (табиғат немесе пейзаж)

Табиғат бейнеленген сурет қалай аталады? немесе Пейзаж дегеніміз не?

Неліктен біз пейзажды суреттедік?

Африкадан келген балалар біздің суреттерімізге қараса, көктемді салғанымызды түсіне ме? Көктемгі пейзажды салғанымызды қандай белгілер арқылы анықтауға болады?

Біз оны басқардық па?

Айтыңызшы, әркім өз сызбасын аяқтады ма, әлде біреуіңіз басқа нәрсе салғысы келді ме? Біз демаламыз және міндетті түрде жұмысыңызды аяқтаймыз.

Жарайсың! Жұмысыңыз үшін рахмет!